BURSA'DAKİ BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN MUHTEŞEM GENEL KURULU


BATI TRAKYALILARIN
MUHTEŞEM GENEL KURULU
Bursa’daki Batı Trakyalılar


Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi’nin 24. olağan genel kurulu 24 Şubat 2013 Pazar günü Merinos Kültür ve Kongre Merkezi Orhangazi Salonunda yapıldı. Bursa’daki Batı Trakyalılar bin kişilik salonu hınca hınç doldurdular. Rumeli müziği eşliğinde slayt gösterileriyle havaya giren Batı Trakyalılar, hemşehri bakanları  saat 13:40’da tam yedi milletvekili ile birlikte salona girmesiyle hem coştular hem gururlandılar; kopan alkış fırtınası bunun göstergesiydi...

KONGREDE BİZLER DE VARDIK... ÜSTELİK,  DAVETLİYDİK ... ABTTF Eski Başkanı Cafer Alioğlu, Mehmet Koca ve Özkan Hüseyin


Sağlık Bakanımız  (amfi)nin bir ucundan bir ucuna yürüyerek katılımcıları selamladı. Sonra sahneden inerek protokol sırasındaki misafirlerin ellerini tek tek sıktı ve yerine oturdu...

Genel kurulun icrasına geçildi. Remzi Yeprem başkanlığında Ali Mollasalih ile Rıdvan İmamoğlu’dan oluşan kongre başkanlık divanı yerini aldı. Saygı duruşu yapılıp İstiklâl Marşı da  dinlendikten sonra  BTTDD Başkanı Şükrü Köse açış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

Köse; selamlama ifadelerinden sonra derneğin faaliyetlerini özetledi, birlik ve berberliğin önemine vurgu yaptı ve Derneğin tüm Batı Trakyalıları kucakladığını hatırlattı. Eğer seçilirlerse, yeni dönemde, daha çok çalışacaklarını ve daha güzel şeyler yapacaklarını söyledi...

Başkan sözü fazla uzatmadan sahneyi, derneğin faaliyetleri ile ilgili hazırlanan görsel gösterime bıraktı. Gösteri çok etkili oldu, büyük bir ilgi ve zevkle izlendi...

Protokol Konuşmaları:

 Bundan sonra protokol konuşmalarına geçildi. İlk konuşmacı BTTDD Genel Başkanı Av. Burhanettin Hakgüder oldu.

Hakgüder,  “siyasî partilerde görev alan dernek yöneticilerinin, partide yükselme adına, siyaseti dernek çatısı altına taşımamaları noktasında hassas davranmaları gerektiğini” vurguladı. Devamla Batı Trakya’daki sorunlara değinen Hakgüder “Müftülük, vakıflar, etnik kimliğin inkârı, %3’lük seçim barajı... gibi sorunların devam ettiğini, Gümülcine Türk Gençler Birliği ile İskeçe Türk Birliği’nin –AİHM’nin leyhte kararına rağman- Yunan idarî makamlarınca hala açılmadığını”  hatırlattı. Devamla “Ana Okullarda, Batı Trakyalı Müslüman çocukların Elen çocuklarını taklit ederek haç çıkartmaya başladıklarını... Bunun çok acı olduğunu ve derhal önlenmesi gerektiğini” vurguladı. Ve ekledi: “Eğer çocuklarımızın haç çıkarmalarını önleyemiyor ve buna çare bulamıyorsak müftüler bizim olsa vakıflar bizim olsa ne yazar!..”

Gururumuz, Hemşehrimiz... Bursa Eski Milletvekili ve Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa DÜNDAR

            Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar kısa konuşmasında şöyle dedi: “Osmangazi Belediyesi olarak şehrimizle ilgilenirken Balkanları da unutmuyoruz. Oralar bizim geldiğimiz yerlerdir. Ecdadımız atla gitti, şimdi biz uçakla gidiyoruz. Onlar bizim ilgimizi bekliyorlar. Ziyaretlerimizle sevgi ve kardeşliği pekiştiriyoruz. Batı Trakya’da Kozlukebir ile İnhanlı Belediyeleri kardeş belediyelerimizdir”.

Bursa Büyük Şehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Abdullah Karadağ...

            Bursa Büyük Şehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Abdullah Karadağ yaptığı konuşmada “Başka devletler fethettikleri yerleri yıkmışlar, Osmanlı ise fethettiği yerleri onarmış, imar etmiş. Bugün biz de bunu yapıyoruz. Bursa’da ve dışarıda onarmaya devam ediyoruz...” dedi. Sonra Gümülcine’de bir vitrindegördüğünü söylediği şu dörtlüğü okuyarak ebedî mesajını verdi:

“Ya hak yolda yürürsün,
Ya küfürde çürürsün;
Yol mezarda bitmiyor,
Girince görürsün”

Gururumuz, Hemşehrimiz, Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu

Bundan sonra mikrofona davet edilen Ak Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ile IRCICA Direktörü ve Eski Genel Başkanlarımızdan Dr. Halit Eren beyler –Sağlık Bakanına  daha çok zaman tanıma adına -  sözü uzatmayıp sadece hazirunu selamlamakla yetindiler.
Ve Söz Sayın Bakan’da...    
            Beklenen an gelmişti. Bakan olarak Bursa’ya ilk defa gelen  bu kadar kalabalık hemşehri topluluğu önünde de ilk defa konuşacaktı. Konuştu da... Ciddi duruşu, tok sesi, düzgün ve akıcı Türkçe’siyle T.C. Sağlık Bakanı çok güzel şeyler söyledi. Not edebildiğimiz şunlar:

“Dr. S. Ahmet’in mânevi şahsında davaya hizmeti geçmiş bütün ölmüşlere rahmet diliyorum. Onlar gibi milletimize ve devletimize hizmet etmeyi ve bu hizmetleri gelecek nesillere aktarmayı Rabb’im bize de nasip etsin...

1970’lerde bizler öğrenci iken Batı Trakya neresidir, doğru-dürüst bilinmezdi... Kıbrıs Barış Harekâtı ve sonra Dr. Sadık Ahmet’in çalışmalarıyla Batı Trakya’yı Türkiye kamuoyu da öğrendi, dünya da  öğrendi. Bunun gibi, Bulgar baskısı ve 1989 göçü ile Bulgaristan’da milyonlarca soydaşımızın olduğunun farkına vardık. Bosna Savaşı ile oradaki Müslüman kardeşlerimiz fark edildi; Körfez Savaşı ile de Musul Kerkük’teki kardeşlerimiz hatırlandı... On sene öncesine kadar olan iktidarlar dışarıdaki soydaşlarımıza sahip çıkacak dinamikleri ortaya koyamamışlar. Ak Parti iktidarıyla yeni bir dönem başladı, onların sorunlarına sahip çıkıldı...

Sorunları birlik ve beraberlik içinde çözeceğiz. Bugün birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Toplum olarak önemli dinamiklerimiz ve güçlerimiz var. Bunları birbirimizin artılarını bularak geliştirelim... Batı Trakya camiası el birliğiyle, gönül birliğiyle, gençlerimizle, kadınlarımızla, çocuklarımızla daha güçlü olarak ortaya çıkmamız lâzım. Balkan insanı çalışkan, mert, mütevazı ve dürüsttür ama kendi kabuğu içindedir. Geçmişte çok zorluklar çektik ama şimdilerde çok mesafeler kat’ettik. Bugün bakın, bakanımız var, vekillerimiz, belediye başkanlarımız var... Ne kadar şükür etsek azdır. Bu şükrü bu ülke için daha çok çalışarak ödeyebiliriz.

Balkanlar’daki kardeşlerimizin hakkını savunurken onlardan bize azınlık olarak emanet edilmiş olanlara haksızlık ve zulüm etmek gibi büyük devlete yakışmayan yanlışlıklar yapmayacağız. Onlar zulüm yapsalar da biz yapmayacağız, hoş görü ile kucaklayacağız. Doğru olan budur. Bir gün onlar da hatalarını anlayacaklardır.
Bu memleket fırsatlarla doludur. Öyle bir memleket ki, kaçak gelip dört gün Edirne nezaretinde kalan bir göçmen çocuğu aynı  Edirne’den milletvekili ve bakan olabiliyor, öyle bir memleket ki, Atatürk’ün ifadesiyle egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.. Gerçi milletin yönetimi zaman zaman sekteye uğramıştır ama neticede Millet egemendir...”

Konuşması tamamlanınca ayakta alkışlanan Sağlık Bakanına BTTDD Bursa Şube Başkanı Şükrü Köse günün anısına bir plaket ile editörümüzün “Dr. Sadık Ahmet Fırtınası” adlı kitabını takdim etti.

Bakan ve arkadaşları bu konuşmadan sonra Bursa’daki diğer programlarına katılmak üzere salondan ayrıldılar.

*          *          *
Genel Kurul devam etti. Raporların okunmasından sonra yönetim oybirliğiyle aklandı. Sıra seçimlere geldiğinde mevcut Başkan Şükrü Köse, listesini Divan Başkanlığına sundu. Haftalardır muhabbeti yapılan ve herkesin merakla beklediği ikinci listeden herhangi bir ses çıkmayınca seçime tek liste ile girilmiş oldu. Ve tabii ki, Şükrü Köse başkanlığındaki liste seçildi.
Evlâd-ı Fâtihan / Sayı:109
Kongreden bir kare
Kongreden bir kare
Divan Heyeti
Dr. Halit EREN (IRCA) İslam Teşkilatı Başkanı
Mehmet KOCA, Özkan HÜSEYİN ve yine Hemşehrimiz Dr. Murat Girginer, ((Türkiye Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı)


BTTD Derneği Bursa Şubesi Yeni Yönetim Kurulu üyeleri halka tanıtıldı...Kurulu
Almanya dan emekli olan gurbetçiler
Milli Dava Adamları
Batı Trakya Eğitim Araştırma ve Cami Yaptırma Vakfı Başkanı Musa YURT ve "Batı Trakya Türkleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. (HC) Özkan HÜSEYİN
BTTDD Başkanı Şükrü KÖse hemşehrilerini Kucakladı
Bursa lı Gen Ateşli Genç Hemşehrilerimiz
Bursa daki Genç ve dinamik Hemşehrilerimiz
Share on Google Plus

About DEVRİYE HABER

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder

YILIN EN ÇOK OKUNAN HABERLERİ